3

This is my sentence:

How much a month is the rent for this house?

Similar situations

How much a two nights is the rent for this room?
How much an every two nights is the rent for this room?
How much an hour is the rent for this bicycle?

0

2 Answers 2

2

In your examples, only the last one works, because the other two have non-single nouns. This construction using "a" or "an" in place of "per" applies only to single-unit nouns, and is usually used to refer to an exchange of money.

This hamburger costs $3.49 a pound.

My rent is $250 a week.

My salary is 2000 bucks a month.

Bike rent is $10 an hour? How much is it a day?

If you want to ask how much two nights would cost, you can ask,

How much a night is the rent for this room?

And then you multiply the answer by two. Alternatively,

How much is two nights' rent for this room?

1

That formulation with "a" (meaning "per") takes a time-noun in the singular: second, minute, hour, day, week, fortnight (British), month, year, decade, etc.

How much a month does it cost?

If you want to refer to an arbitrary period of time using a plural time noun:

How much does it cost every three days?

But there every doesn't mean per but refers to a recurrent event.

You must log in to answer this question.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged .